נושאים

כתבות חדשות

הרפס זוסטר, או "שלבקת חוגרת" בעברית היא דלקת מקומית התופסת דרמטום, אזור המעוצבב על ידי עצב אחד, הנגרמת על ידי מחלה ויראלית ומתבטאת בשלפוחיות על על פני העור.

הוירוס הגורם למחלה הוא וריסאלה זוסטר, הגורם למחלת אבעבועות הרוח, ושייך לקבוצת נגיפי ההרפס, שכוללים, בין השאר את הוירוס הרפס סימלקס, שמופיע באזור השפתיים או איברי המין, והנו מדבק ביותר. סיכויי ההידבקות במחלה נמוכים מאוד, אך קיימים, ולכן יש צורך בשמירה על היגיינה.

שכיחות המחלה עולה בקרב גילאי ה-50 ומעלה, אך גם ילדים יכולים לחלות בה.

כ- 20% מכלל האנשים, שבעברם היו חולים באבעבועות רוח, יחלו בהרפס זוסטר.

אדם שנחשף בעברו לוירוס הוריסאלה זוסטר, שגורם לאבעבועות רוח, ופיתח נוגדנים נגדו, עלול לחלות במחלה במידה והוא חווה ירידה במערכת החיסון, שעלולה להיגרם, לדוגמה, במצבים של: לחץ, עונות מעבר, מחלה כרונית אחרת ועוד, מכיוון שהוירוס נשאר במצב רדום במערכת העצבים, ו”מחכה” להזדמנות לשוב ולהיות פעיל.גורמים להתפרצות:תסמינים של המחלה:

חום, כאבי ראש, כאב צורב, כמו היתפסות חזקה של שריר, בצד אחד של הגוף. לאחר זמן קצר נוספת לה הפריחה בעלת השלפוחיות הכואבות בעור. הפריחה נעלמת לאחר כחודש ימים ונשארות צלקות בהירות\ כהות על העור,במקום השלפוחיות.

אצל רוב האנשים הכאב יעלם עם היעלמות התפרחת, אך אצל אנשים החולים במחלות כרוניות, ו\או קשישים יכול הכאב להימשך חודשים ואפילו שנים. כאב זה נקרא פוסט הרפטיק נאוראלגיה (POST HERPATIC NEURALGIA – כאב עצבי לאחר הרפס), והוא ייחודי להרפס זוסטר, ומתבטא ככאב שורף המוחמר במגע.

טיפול

חיסון- אינו קיים בישראל מוריד את הסיכוי לחלות במחלה בכ-50%.

תרופות אנטיוירליות- עוזרות לקצר את משך המחלה האקוטית ומפחיתות את הסיכוי לפוסט הרפטיק נאוראלגיה, אך יש להתחיל בטיפול בהן בשלבים המוקדמים ביותר של המחלה על מנת שיפעלו באפקטיביות (דוגמה: זוביראקס/אציקלוויר).
תרופות נוגדות דכאון, נוגדות פירכוסים( אפילפסיה)-יעילות נגד הכאב, אך עלולות לגרום לתופעות לוואי רבות.
תרופות משככות כאבים- אופיאטים- כמו: טראמדקס, אלגוליזין ועוד, טראמדקס יעלה יותר נגד הכאבים.

הטיפול הטבעי- רפואה סינית– דיקור סיני וצמחי מרפא

הרפואה הסינית רואה בחוסר איזון פיזי ונפשי, המביא לחוסר איזון במערכת החיסון, את הגורם להתפרצות מחלת ההרפס זוסטר .
הטיפול הניתן ברפואה הסינית, המשלב דיקור וצמחי מרפא סיניים, הנו הטיפול היעיל ביותר במחלה, ומאפשר ולקצר את טווח המחלה, למנוע ההתפרצויות נוספות שלה ולמנוע פוסט הרפטיק נאוראלגיה.

מניסיוננו – ניתן לטפל בהרפס זוסטר ולאפשר הקלה מהירה בכאב וקיצור משך התפרצות המחלה.

לקריאת המלצות לחץ כאן.

תפריט