"הכן גופך לחורף" – בראי הרפואה הסינית

  1. בית
  2. מאמרים
  3. "הכן גופך לחורף" – בראי הרפואה הסינית

נושאים

כתבות חדשות

בחברה המודרנית, שבה הכסף הוא ערך עליון, הופכות שעות העבודה לארוכות יותר ויותר. הלחץ על העובדים להיות בעבודה מביא למצב אבסורדי בו, גם בעת מחלה, אנשים ימשיכו לעבוד על מנת שלא לאבד את מקום עבודתם/מעמדם וכו'.

עובדה זו גרמה לעלייה ניכרת בקבוצת המחלות הויראליות, המכונות: POST VIRAL SYNDROME, שביניהן ניתן למצוא את "מחלת היאפים", תסמונת העייפות הכרונית, פיברומיאלגיה ועוד (מאמר על מחלות אלה – בהמשך). לאור התפשטותה של תופעה זו, עולה השאלה: איך נגן על גופנו ממחלות הסתיו והחורף, שגורמות להיעדרות מימי עבודה רבים, ויכולות להתפתח למחלות שיקננו בגוף זמן ממושך? ואם לחלות- איך נעבור את המחלה בקלות ובמהירות?

התשובה לשאלה זו היא, שעל ידי שימוש מושכל באמצעים פשוטים, כגון: תזונה נכונה ומתאימה, לבוש הולם, פעילות גופנית ונטילת צמחי מרפא ניתן להכין את גופנו באופן הטוב ביותר להתמודדות עם חילופי העונות והשתנות מזג האוויר.

א. תזונה נכונה

לפי הרפואה הסינית – בסתיו יורדת האנרגיה כלפי מטה, ורצוי לאכול מאכלים המכילים הרבה שורשים. בחורף – רצוי לאכול דגנים, גרעינים ואגוזים, הנחשבים כמזון המוביל את האנרגיה למרכז, ומחזקים את מערכת העיכול. הימנעות ממזונות מזיקים, כגון: קמח לבן ומוצריו, מוצרי חלב, מזונות שמנים ומטוגנים, חומרים משמרים, מזונות עתירי סוכרים ועוד, תעזור למערכת העיכול להתחזק ולייצר אנרגיה מספקת עבור מערכת החיסון ותשפר על ידי כך את פעולתה.

ב. לבוש

התאמת הלבוש לשינויי מזג האוויר תקל על הסתגלות הגוף לשינויי הטמפרטורה ולרוחות הנושבות, ובכך נעזור למערכת החיסונית ונקל עליה. כפות הרגליים, הצוואר והראש הם אזורים חשובים, החשופים לחדירת גורמים אקלימיים, כגון: רוח, לחות, קור וכו' שעשויים לגרום למחלות. צעיף לצוואר, כובע לראש ונעליים יהוו עזרים טובים לשמירה על הגוף.

ג. פעילות גופנית

פעילות גופנית נאותה מסוגים שונים (תרגילי נשימה, יוגה, ריצה וכו') משפרת את תפקוד מערכות הגוף השונות, ובכללן את המערכת החיסונית.

ד. צמחי מרפא

השימוש בצמחי מרפא לצורך מניעה וטיפול במחלות בסתיו והחורף הפך בשנים האחרונות לנפוץ למדי. בין הצמחים הנפוצים לחיזוק והגברת המערכת החיסונית ניתן למנות את האכיניצאה, שום, פרופוליס, ג'ינסנג, אסטרגלוס, חותם זהב, אונה דה-גטו ועוד. רצוי מאוד, שאלה הנוטים לחלות ביתר קלות ייקחו באופן קבוע את הצמחים המתאימים להם החל מסוף חודש אוגוסט, על מנת להכין את המערכת החיסונית שלהם לעונת המעבר ולחורף. כמובן, שיש להתאים את הצמחים ספציפית לכל אדם. אחת מהפורמולות המפורסמות ברפואה הסינית, המשמשת לחיזוק מערכת החיסון טרם בוא הסתיו, נקראת YU PING FENG SAN ('מגן ג'ייד נגד הרוח') , והיא מכילה, בין היתר, את הצמח HUANG QI (אסטרגלוס). גם במידה ונדבקנו במחלה, קיים מענה ברפואה הסינית לתסמיני השפעת השונים. קיימים הרכבי צמחים שונים, המתאימים למצבים של חום גבוה וכאבי גרון, שיעול, נזלת ועוד.

תפריט